آیا تکنولوژی 5G قیمت گوشی‌ها را افزایش خواهد داد؟

0
(0)

تکنولوژی 5G در سال 2019 به صورت انبوه وارد بازار گوشی‌های هوشمند خواهد شد اما نکته‌ای که این روزها ذهن کاربران را درگیر کرده، افزایش قیمت این نوع گوشی‌هاست. OnePlus یکی از برندهایی است که تصمیم دارد پرچم‌دار خود را حتما به تکنولوژی 5G مجهز کند و البته اعلام کرده قیمت گوشی‌هایی از این دست را بین 200 تا 300 یورو افزایش خواهد داد. این برند دلایل خاص خود را برای افزایش قیمت دارد و در مقالات مختلفی این دلایل را ارائه کرده است. اما آیا این دلایل واقعا منطقی هستند؟ مدیرعامل کمپانی کوالکام به این پرسش پاسخ میدهد. وی در گفتگویی اعلام کرد برای افزایش کیفیت تکنولوژی 5G و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی، هزینه‌ تولید و لوازم جانبی گوشی‌های هوشمند افزایش پیدا خواهد کرد اما برخی برندها میتوانند از افزایش بیش از حد قیمت‌ها جلوگیری کنند.

کریستیانو آمون، مدیرعامل کمپانی کوالکام در مصاحبه‌ای اظهار داشت: با حضور تکنولوژی 5G، تولیدکنندگان زیادی در آینده مجبور میشوند برای جلوگیری از زیان، قیمت محصولات خود را افزایش دهند. البته برخی دیگر از کمپانی‌ها میتوانند این مشکل را با کم کردن حاشیه سود حل کنند و مشتریان جدیدی جذب نمایند. مثال روشنی که میتوانیم از هر دو مورد بزنیم، دو کمپانی سامسونگ و OnePlus هستند زیرا هر دو کمپانی میخواهند از تکنولوژی 5G موجود در اسنپدراگون 855 استفاده نمایند. در حالیکه OnePlus مجبور است قیمت محصولات خود را تا 300 یورو افزایش دهد، سامسونگ میتواند از حاشیه سود خود کم کرده و تنها 100 یورو به قیمت محصولات خود اضافه کند. سامسونگ در حال حاضر حاشیه سود زیادی دارد و در صورتیکه به این شیوه عمل کرده و مانند سایر برندها، قیمت گوشی‌های 5G را تا 300 یورو افزایش ندهد، میتواند امیدوار باشد که کاربران زیادی را به سوی خود خواهد کشاند.

اما برخی کمپانی‌ها محصولات خود را با حاشیه سود پایینی نسبت به سایر رقبا تولید و عرضه میکنند و اگر قیمت گوشی‌های 5G خود را افزایش ندهند، دچار زیان بسیار شدیدی خواهند شد. از جمله مهمترین این کمپانی ها میتوانیم به شیائومی اشاره کنیم. این کمپانی از ابتدای فعالیت خود، بر روی عبارت “قیمت صادقانه” تاکید زیادی داشته و با وجود وسواس زیادی که بر روی کیفیت کالاها دارد، حاشیه سود خود را همچنان پایین نگاه داشته است. این حقیقت را باید پذیرفت که برای تکنولوژی پیشرفته‌تر باید هزینه بیشتری پرداخت. در مورد تکنولوژی 5G نیز همین اصل برقرار است و تا زمانیکه این تکنولوژی به حد اشباع نرسد، قیمت آن نیز کاهش پیدا نخواهد کرد. اشباع شدن این تکنولوژی شاید 2 تا 3 سال طول بکشد.

به عنوان نتیجه‌گیری باید بگوییم در سال 2019 قیمت گوشی‌های 5G نسبت به 4G قطعا افزایش پیدا خواهد کرد اما این افزایش قیمت با توجه به نوع برند متفاوت خواهد بود. امیدواریم تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند، درآمد خانوار و وضعیت اقتصادی کاربران را هنگام تعیین قیمت مدنظر قرار دهند.

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید تا به این مطلب امتیاز دهید!

میانگین امتیازها: 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

هیچ رای داده نشده، اولین نفر باشید!