ماشین شیائومی

مدیرعامل شیائومی از رقابت خودروهای الکترونیک می‌گوید

شیائومی برای توسعه کسب‌وکار خود، در حال تولید خودروهای برقی خودران است. حدود دو ماه پیش، او نمونه‌ای از فناوری خودران خود را به نمایش گذاشت. مدیرعامل شرکت، لی جون، بر این باور است که حتی اگر در ۱۰ سال گذشته، تسلا این بازار را رهبری کرده باشد، اما باز هم غول فناوری چینی به‌موقع وارد این رقابت بر سر خودروهای الکترونیک خواهد شد.

این سخن شاید کاملا بلندپروازانه به نظر برسد، اما او در کتاب خود ذکر کرده بود که «بازار EV، تنها انتخاب و مسیر پیش روی شرکت است». گزارش مالی سه ماهه گذشته هم نشان می‌دهد که تیم تحقیق و توسعه در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ کارمند دارد. و تلاش‌های شرکت در این حوزه، تا به حال حدود ۸۸٫۳ میلیون دلار هزینه به همراه داشته است.

خودروی خودران شیائومی

طبق احتمالات و شایعات، به نظر می‌رسد اولین خودروی شیائومی در نیمه اول ۲۰۲۴ به تولید انبوه خواهد رسید؛ و به احتمال زیاد، در کارخانه‌های خودش تولید خواهد شد. البته برخی گزارش‌ها ادعا دارند که شیائومی کار بر روی مهندسی نمونه اولیه را به پایان رسانده و وارد مرحله یکپارچه‌سازی نرم‌افزار شده است.

افراد آشنا با جریان، معتقدند که اولین خودروی شیائومی، یک سواری مجهز به سیستم LiDAR با قیمتی در حدود ۳۰۰هزار یوان (۴۳هزار دلار / ۱٫۲۴۲میلیارد تومان) خواهد بود. اما شایعاتی هم وجود دارند که در هنگام عرضه، شاهد مدل‌های مختلف با قیمت‌هایی بین ۲۰۰هزار یوان (۲۹هزار دلار / ۸۲۸٫۴میلیون تومان) تا ۳۰۰هزار یوان (۴۳هزار دلار / ۱٫۲۴۲میلیارد تومان) خواهیم بود.