خداحافظی با فیسبوک، سلام به مِتا!

0
(0)

به تازگی خبری که شنیده شد: “فیسبوک دیگر وجود ندارد!” بارِ این خبر برای بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی و تمام کسانی که در شبکه هایی چون اینستاگرام و توئیتر فعال هستند، بسیار سنگین می‌نماید. اما تسک میران به شما اطمینان می‌دهد، وجود نداشتن کمپانی مادری با نام فیسبوک به معنای حذف آن نیست؛ بلکه فیسبوک نام خود را به «مِتا» تغییر می‌دهد تا از شبکه های اجتماعی گوناگونی که زیرشاخه آن می‌باشند، جدا شود. رسانه فیسبوک دیگر رسانه کلی اکوسیستم نخواهد بود. دلیل این تغییر ایجاد تمایز ایجاد با دیگر برنامه هاست.

از اینستاگرام و فیسبوک تا متاورس

به عبارت دیگر، شرکت فیسبوک به زودی نام خود را تغییر می‌دهد تا از برنامه ها و رسانه های اجتماعی مختلف متمایز شود. به عنوان نمونه، اینستاگرام و واتس اپ که امروزه در دستگاه های متفاوتی مانند گوشی های شیائومی قابل دسترسی هستند، به قسمتی از متا تبدیل می‌شوند و دیگر بخشی از فیسبوک نخواهند بود. جالب این است که به نظر می‌رسد نام متا از نام آینده شرکت با عنوان “مِتاورس”(Metaverse) گرفته شده است.

بنیان گذار فیسبوک از تغییر نام آن چه می‌گوید؟

مارک زاکربرگ بنیان گذار فیسبوک اعلام کرد: «برند ما اتصال محکمی با یک محصول دارد که احتمالاً نمی‌تواند نشان دهنده همه کارهایی باشد که ما امروز و یا در آینده انجام می‌دهیم» او افزود: «از حالا ما متاورس خواهیم بود، نه فیسبوک».

به متاورس خوش آمدید!

طی یک سخنرانی مجازی یا فرا مجازی که زاکربرگ در کنفرانس ارتباطی شرکت فیسبوک داشت، نام جدید این شرکت را اعلام نمود. بر اساس ترتیبات جدید، فیسبوک و تمام مجموعه برنامه‌های آن شامل رسانه‌های اجتماعی و پیام رسان Messanger تنها به بخشی در داخل مجموعه بزرگ ‌تری با نام مِتا تبدیل خواهند شد. درست مانند ساختاری که گوگل در چند سال پیش ایجاد نمود.

وسعت بیشتر غول های تکنولوژی

گوگل به عنوان ابر جست و جوگر جهانی ساختار خود را به الفبا (Alphabet) بازسازی کرد. درحال حاضر دیپ مایند (DeepMind) و نِست (Nest) و گوگل را یک کمپانی اداره می‌نماید. فیسبوک نیز در گذشته و هنگام اعلام گزارش عملکرد مالی خود گفته بود قصد جداسازی آزمایشگاه های حقیقی (Reality Labs)، گروه AR (واقعیت افزوده) و VR (واقعیت مجازی) از دیگر شرکت‌های خود را دارد.

جاه طلبی هایی با آینده ای روشن!

نام جدید فیسبوک اشاره ای دارد به آینده نگری های بنیان گذارجوان آن. چرا که این رسانه بین المللی‌ قصد دارد خود را از یک شبکه اجتماعی به شرکتی متاورس و بزرگ تر تبدیل نماید. در حقیقت فیسبوک قصد دارد با استفاده از VR و AR تکامل یابد تا دنیایی موازی ایجاد نماید.

حتی در این راستا نسخه ای اولیه از پروژه ای با نام Horizon Workrooms (اتاق کارهای افقی) توسط این شرکت فاش شد. ویژگی این پروژه برگزاری جلسات در VR یعنی به صورت واقعیت مجازی می‌باشد. این شرکت همچنین پیش نمایشی از پروژه های جدیدی با نام خانه افقی یا Horizon Home و نیز مکان های برگزاری افقی Horizon Venues داشت. برای دانستن اطلاعات بیشتری از این برنامه های متاورس، باید منتظر بود تا داده های آن به دست آید تا با به روزرسانی های شرکت تسک میران به عنوان نمایندگی شیائومی فعال در وزه تکنولوژی از آن ها آگاه شد.

منبع: https://www.gizchina.com/2021/10/28/farewell-facebook-hello-meta/

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید تا به این مطلب امتیاز دهید!

میانگین امتیازها: 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

هیچ رای داده نشده، اولین نفر باشید!